Cad Cam

CAD/CAM bilgisayar destekli olarak diş tasarımı ve üretilmesi anlamına gelmektedir. CAD CAM dental dizayn ve üretim teknolojisi ile hastadan klasik teknikle ölçü alma zorunluluğu kalkmış, bilgisayara entegre kamera sayesinde dişlerden görüntü alınarak protez tasarımı yapmak mümkün hale gelmiştir. Cad Cam ile tam porselen kronlar, zirkonyum kronlar, porselen lamina veneerler, inlay ve onlay porselen dolgular uygulanabilir hale gelmiştir.

Cad Cam diş uygulamaları, ilk olarak restore edilecek dişin ağızdaki hazırlıklarının yapılması ile başlar. Ardından hastanın ağzından optik kamera ile alınan görüntüler direkt olarak cihaza kaydedilir ve bilgisayarda özel yazılımlar (CAD) kullanılarak hastaya en uygun protezler tasarlanır.

Daha sonra, nihai şekli oluşturulan sanal görüntü, verilen bir komutla mikro frezeleri çalıştıran bilgisayar destekli lazer kontrollü cnc’ ye aktarılıyor.  CNC estetik amaca uygun olarak seçilen zirkonyum veya özel amaç için üretilmiş porselen bloklarını kazıyarak dişleri meydana getiriyor.

Klasik yöntemde  en ideal şartlarda dahi adaptasyon hassasiyeti 100-150 mikron boyutunda iken, bilgisayar destekli kamera yardımı ile alınan ölçüyü müteakip CAD-CAM ile üretilen zirkonyum ve porselen bloklarında adaptasyon hassasiyeti 10-15 mikron boyutunda oluyor. Bu hassasiyet, protez dişin maksimal uyumunu sağladığı için estetik bir görüntü verdiği gibi bakterilerin içeri girmesini de önlüyor.