Hijyen ve Temizlik

Diş Taşı Temizliği (Detertraj) Nedir?

Yetersiz ağız hijyeni nedeniyle ağzımızda biriken tartar yani diğer bir adıyla diş taşlarını temizleme işlemidir.

Diş Taşı Neden Oluşur?

Diş taşları ağzımızda biriken bakterilerin artıklarının tükürüğün içerisinde bulunan bazı mineraller ile birleşmesinden kaynaklanır. Diştaşları temizlenmezse dişeti iltihabına sebep olur. Dişeti iltihabının ilk belirtisi de dişeti kanamasıdır. Ağız kokusunun en önemli sebeplerinden biri de bu iltihap ve kanamadır.

Diş Taşı Temizliği (Detertraj) Dişlere Zarar Verir mi?

Dişlere zarar veren bir işlem değildir. Dişlere asıl zarar veren diştaşlarıdır ve eğer temizlenmezlerse diş kayıplarına kadar varan dişeti hastalıklarına sebep olurlar.

Küretaj Nedir?

Diş taşları düzenli olarak temizlenmezse dişetinin içine doğru ilerlemeye devam eder ve dişi destekleyen dokulara daha çok zarar vermeye başlar. Bu durumda dişeti iltihabı diş köküne doğru ilerlemeye başlar. Sağlıklı dişeti dokusu dişe yapışık dururken, kök yüzeyinde biriken diştaşları dişetini dişten ayırmaya başlar ve dişlerin etrafında cep dediğimiz boşluklar oluşur. Bu bölgelerin temizliği için Küretaj işlemi gerekir. Lokal anestezi yapılarak kök yüzeyleri ve dişeti cebinin içinde oluşan iltihaplı dişeti dokusu temizlenir ve dişetinin yeniden kök yüzeyine yapışması sağlanır.

Yorum Yapın